Polecamy

Meble w pokoju dziecięcym – cz 1

Budki telefoniczne do biura – na co zwrócić uwagę przy ich...

Meble dziecięce

Strefa snu i kreatywności w pokoju dziecięcym

Dziecko powinno czuć się we własnym pokoju jak w królestwie, gdzie spotykają je same dobre rzeczy, wyobraźnia nie ma granic, można bez przeszkód odpoczywać, uczyć się, rozwijać zainteresowania, bawić, spotykać z realnymi i wymyślonymi przyjaciółmi... Stworzenie takiej przestrzeni istotnie ułatwia podzielenie pokoju dziecięcego na strefy. Kolejne ważne, zaraz po strefie nauki i zabawy, są strefy kreatywności oraz spania.

Twórczość i dekoracje

Tu tutaj dziecko będzie wykonywało swoje niezliczone, kreatywne projekty i eksponowało ich zadziwiające wyniki. Świetnie sprawdzi się w tym celu kawałek ściany pomalowany farbą do tablic, tak by można było po nim pisać kredą i zmazywać efekty. Można także postawić na tablicę korkową. Niewielkim nakładem wysiłku i pieniędzy można też stworzyć dziecko jego własny, mały małpi gaj lub plac zabaw. Wioska indiańska? Wszystko zależy od kreatywności i otwartości rodziców – by dziecko mogło rozwinąć własną!

Spokojny sen dziecka

Zdrowy, mocny sen

Strefa snu to przede wszystkim łóżko. Nie warto wybierać go pochopnie, ponieważ przesądzi o jakości odpoczynku dziecka. Istnieje mnóstwo ofert, łóżka dziecięce wykonuje się dziś w z rozmaitych materiałów, w fantazyjnych formach i kolorach. Jaki materiał najlepiej się sprawdzi? Z pewnością naturalne, trwałe, hipoalergiczne drewno. Jeśli będzie pokryte lakierami lub farbami, powinny one posiadać atesty stwierdzające, że nie są toksyczne. Po drugie, należy wybrać odpowiedni rozmiar łóżka. Początkowo będzie ono duże, choć niektóre meble posiadają także opcję przedłużania wraz z tym, jak dziecku przybywa wzrostu. To bardzo praktyczna możliwość.

Podobnie przydatne są szuflady i pojemniki na pościel umiejscowione pod łóżkiem. Kolejny wybór dotyczy materaca – musi odpowiednio podtrzymywać kręgosłup dziecka, stabilnie i pewnie. Z pewnością nie warto stawiać na materacyk wykonany z gąbki. Lepsza będzie pianka termoplastyczna lub naturalne wypełnienie, na przykład włókno kokosowe. Takie materace dopasują się odpowiednio do sylwetki leżącego na nich dziecka, zapewniając zdrowy sen. Pozostaje jedynie wybrać odpowiedni kolor i kształt, a następnie pościel.

Zobacz

Praktyczne meble dla nastolatka

Potrzeby i świat nastolatka są wielkie, a pokoje dziecięce rzadko bywają bardzo obszerne...

Jak tanio zmienić pokój dziecięcy w pokój...

Nasze dzieci rosną bardzo szybko. Często zanim skończymy urządzać i dekorować dziecięcy...

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla...

W pierwszej części wpisu dowiedzieliście się jak powinno się przygotować część...