Polecamy

Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój dla małego dziecka?

Bezpieczna recepcja – jak ją wyposażyć i o czym pamiętać

Meble dziecięce

Jak urządzić pokój dziecka? Pomysły na pokoje dla dziewczynek i chłopców

Jeśli urządzamy pokój dla dziecka warto stworzyć mu magiczne miejsce, gdzie najmłodsi poczują się jak w parku rozrywki czy w swojej zaczarowanej krainie. Ich radość będzie się nam udzielać. Pokój dziecka rządzi się zupełnie innymi prawami niż wnętrza dla dorosłych. Ma rozwijać wyobraźnię, wspomagać kreatywność, wskazywać motywację do działania.

Powinno się to wnętrze kojarzyć z bezpieczeństwem, przygodą, doskonałą zabawą. Mamy kilka zasad, które pozwolą na oryginalne urządzenie pokoju dziecka bez niepotrzebnych wpadek.

Nie można się kierować wyłącznie swoim gustem i przyzwyczajeniami, ponieważ to nie swoje marzenia będziemy spełniać. Częstym błędem jest także przygotowywanie pokoju pod linijkę, tak że nic nie będzie można tam ruszać. To błąd, ponieważ dziecko chętnie przygotowuje swoje różnorakie konstrukcje i to właśnie trzeba mu umożliwić. Dlatego nie może zbyć wiele elementów ustawionych w takim pokoju na stałe, ponieważ przez to jego estetyka na pewno nie będzie udana i dziecko nie będzie się dobrze czuło. W sieci znajdziemy specjalne kreatory, dzięki którym łatwiej nam będzie taki pokój zaplanować.

Wystrój pokoju dziecięcego

Zawsze jednak warto stworzyć takie warunki, w których będzie wiele różnych schowków, drabinek, skosów, w takim pomieszczeniu dziecko będzie się dobrze czuło. Większość dzieci boi się ciemności, dlatego będzie trzeba im zorganizować takie wnętrze, w którym będzie odpowiednie oświetlenie. Małe lampki ze zmianami natężenia światła będzie można również przygotować, by świeciły się całą noc.

Pokój dziecięcy a bezpieczeństwo

Oczywiście dziecko kilkuletni jest bardzo ciekawe. Trzeba więc zadbać o to, by było odpowiednio bezpieczne. Dlatego warto kupić zaślepki do gniazdek, kuchenne szuflady i apteczki trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć. Do pokoju trzeba wybrać meble, które mają zaokrąglone kanty, ewentualnie rogi będzie trzeba jakoś zabezpieczyć. Warto również zorganizować pokój w miarę możliwości tak, by utrzymywanie czystości było tam bez problemowe. Warto przygotować oczyszczacze powietrza, by ewentualnie poradzić sobie z tym, by dziecko nie miało alergii.

Zobacz

Praktyczne meble dla nastolatka

Potrzeby i świat nastolatka są wielkie, a pokoje dziecięce rzadko bywają bardzo obszerne...

Strefa snu i kreatywności w pokoju dziecięcym

Dziecko powinno czuć się we własnym pokoju jak w królestwie, gdzie spotykają je same dobre...

Jak tanio zmienić pokój dziecięcy w pokój...

Nasze dzieci rosną bardzo szybko. Często zanim skończymy urządzać i dekorować dziecięcy...