Jak sprawić, by pokój „rósł” razem z dzieckiem?
Sprawdź ofertę foteli obrotowych
Pokój dziecięcy to wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zmienić się na czas jego urządzania w projektantów-amatorów. Ta przestrzeń pełni wiele funkcji, powinna więc jednocześnie radzić sobie z nadążaniem za dziecięcymi potrzebami oraz estetycznie wyglądać. Kupowanie nowych mebli, ilekroć dziecko podrośnie, to ogromny wydatek.
Dlatego warto przyjrzeć się ergonomicznym meblom, które długo mogą pełnić swoje funkcje, dostosowywane do zmieniających się potrzeb i wagi oraz wzrostu lokatora pokoju.
Na czym się skupić?
Wszystkie meble, w tym najważniejsze w pokoju łóżko i biurko, muszą być dopasowane do aktualnego wzrostu dziecka. Kupienie mebli „na przyszłość” kusi, przecież dzieci rosną tak szybko. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zanim dziecko dorośnie do za wysokiego biurka, skrzywi sobie kręgosłup i popsuje wzrok ze względu na źle nachylony kąt blatu. Bardzo istotne jest siedzenie przy biurku w poprawnej pozycji, nie tylko dla dorosłych, ale już dla kilkuletnich maluchów. W przeciwnym razie od najmłodszych lat pojawią się wady i nieprawidłowe nawyki.
Biurko – liczy się ergonomia
Choć pierwsze, solidne biurko kupuje się zwykle dla ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej, już mniejsze dzieci mogą przy nim rysować, grać, lepić z plasteliny i bawić się. Regulowane biurko pozwoli przez kilka lat nie martwić się o jego wysokość. Blat powinien mieć zakres regulacji co najmniej od 55 do 75 cm.
Takie biurko z pewnością będzie oznaczone jako biurko dla dzieci. Nie powinno się wybierać biurka młodzieżowego lub dla dorosłych, nawet z myślą o przyszłości – liczy się „tu i teraz”. Istnieje mnóstwo ofert mebli dziecięcych, które są bardzo ładne i wygodne. Potrzebne będzie także regulowane krzesło. Powinno mieć co najmniej kilka regulowanych elementów, by zawsze zapewniało podparcie dla kręgosłupa – siedzisko, oparcie, poręcze.
Zdrowe, wygodne łóżko
Łóżko to jeden z takich mebli, które można w największym stopniu regulować i dostosować do dziecięcych potrzeb na lata. Dlatego warto zainwestować przede wszystkim w jego jakość. Najlepsze są łóżka z drewnianym stelażem, pokrytym nietoksycznymi farbami i lakierami. Do łóżka powinien zostać dopasowany materac, odpowiedni dla wzrostu dziecka, o grubości minimum 10 cm. Jaki kolor? Jako, że będzie to mebel na lata, najlepiej zdecydować się na łóżko w neutralnym odcieniu bieli, szarości, brązu. Każde łóżko ma też swoją wagową wytrzymałość – należy wybrać jak najwyższą, by mebel pełnił swoje funkcje niezależnie od tego, czy dziecko będzie ważyło 20 kg, czy też 40 kg.
Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych
Zobacz
Niezbędne meble szkolne na powrót do klasy
Ponieważ jesienny rok szkolny 2021 zbliża się szybkimi krokami, mamy dla szkół biurka i...
Utrzymanie dobrej formy podczas zdalnego nauczania
W ciągu ostatniego roku wiele się zmieniło. W miarę jak pandemia COVID-19 rozszerza się, wiele...
Wykorzystanie elastycznych miejsc siedzących w...
Wraz z rozwojem świata zmienia się również sposób, w jaki kształcimy dzieci. Standard...