Polecamy

Najważniejsze meble i dodatki w pokoju ucznia

Szafki na zabawki – pomysły

Blog

Ergonomia krzesła biurowego


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Nie wszyscy ludzie mają takie same potrzeby, więc dlaczego krzesła, na których siedzimy, mają zaspokajać potrzeby tylko niektórych? Krzesło, które jest wygodne dla jednej osoby, może nie być wygodne dla innej, a badania pokazują, że ergonomicznie zaprojektowane krzesła biurowe powinny być brane pod uwagę w przypadku wszystkich stanowisk pracy w biurze; szczególnie w przypadku pracowników, którzy mają siedzieć na swoich krzesłach przez długi czas każdego dnia. Jakie rodzaje ergonomicznych regulacji są dostępne i które z nich są najważniejsze? Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tym obszernym przewodnikiem po ergonomii.

Minimalne zalecane dostosowania ergonomiczne

Regulowana wysokość siedziska: Bez regulowanej wysokości siedziska, stopy niższych użytkowników mogłyby dyndać nad ziemią, a kolana wyższych użytkowników byłyby uniesione niewygodnie wysoko.

Regulowana głębokość siedziska: Wyższa osoba naturalnie potrzebuje więcej miejsca na siedzisku i bez odpowiedniego podparcia będzie odczuwać ucisk pod udami. Osoba drobna będzie czuła się bardziej komfortowo z mniejszym siedziskiem i będzie odczuwała ucisk za kolanami, jeśli siedzisko będzie zbyt duże. Regulacja głębokości w zakresie od 2" do 3" jest typowa dla większości użytkowników.

Regulowane nachylenie synchroniczne: Krzesła wyposażone w mechanizm synchro-tilt mają oparcie i siedzisko, które poruszają się razem w stosunku 2:1. Ma to na celu zminimalizowanie unoszenia się przedniej krawędzi siedziska, dzięki czemu użytkownicy nie będą musieli podnosić stóp daleko od ziemi podczas odchylania oparcia.

Regulowana wysokość podłokietników: Podłokietniki powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby użytkownik mógł wygodnie oprzeć łokcie na podłokietnikach w naturalnej pozycji, nie wymagającej pochylania się lub napinania. Wykorzystanie podłokietników krzesła może pomóc zmniejszyć obciążenie górnych partii pleców, szyi i ramion użytkownika.

Regulowana wysokość oparcia: Oparcie o regulowanej wysokości przesuwa się w górę i w dół, dzięki czemu krzywizna lędźwiowa oparcia krzesła dopasowuje się do krzywizny dolnej części pleców użytkownika. Kształt kręgosłupa jest zupełnie inny u każdej osoby, dlatego żadne stacjonarne oparcie krzesła nie zapewni pełnego wsparcia każdemu. Oparcie krzesła odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki kręgosłup jest wspierany przez cały dzień.

Regulowane podparcie lędźwi: Regulowane podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa uzyskuje się zazwyczaj dzięki zapadkowej kolumnie z tyłu krzesła, którą można przesuwać w górę lub w dół, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Mimo, że krzesła z tymi funkcjami są odpowiednie dla większości użytkowników, istnieją dodatkowe funkcje ergonomiczne, które można dostosować do specyficznych potrzeb. Bez względu na to, czy chodzi o wyższego pracownika, czy osobę, która często cierpi na bóle szyi, kluczowe znaczenie dla wydajności ma zapewnienie każdemu pracownikowi pełnego podparcia ciała podczas siedzenia.

Dodatkowe regulacje ergonomiczne

Pochylenie kolan: Mechanizm odchylania kolan pozwala stopom użytkownika pozostać płasko na podłożu, podczas gdy oparcie krzesła jest odchylone. Aby osiągnąć ten efekt, punkt obrotu mechanizmu odchylania na kolanach znajduje się z przodu krzesła, a nie na środku siedziska, jak w przypadku większości krzeseł biurowych. Ponieważ użytkownik może utrzymać stopy płasko na podłożu, nie wywiera się nacisku na tylną część nóg, co zmniejsza zmęczenie.

Regulowany zagłówek: Zagłówek zapewnia wsparcie dla głowy użytkownika i pomaga zmniejszyć ciężar, który musi utrzymać szyja podczas odchylania. Regulowany zagłówek jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które regularnie odczuwają ból szyi.

Odchylane ramiona: Niektóre ramiona krzeseł mają możliwość odchylania się do góry i nie przeszkadzają użytkownikowi. Funkcja ta pozwala użytkownikowi zbliżyć się do biurka, dzięki czemu pisanie staje się wygodniejsze i naśladuje korzyści płynące z krzesła bezramiennego, a jednocześnie zapewnia ramiona, na których użytkownik może się oprzeć w razie potrzeby.

Regulowana szerokość podłokietników: Dzięki tej regulacji osoby o większych rozmiarach nie będą odczuwać dyskomfortu, gdy ich boki będą napierać na podłokietniki krzesła, a osoby o mniejszych rozmiarach nie będą musiały się wysilać, aby dosięgnąć podłokietników.

Regulowana głębokość podłokietników: Regulowana głębokość podłokietników wpływa na ruch ramion do przodu i do tyłu. Pamiętaj, że ramiona krzesła powinny podpierać łokcie, a nie nadgarstki. Krzesła z tą funkcją są również mniej podatne na uderzenia o biurko użytkownika w ciągu dnia.

Regulowany obrót ramion: Obrotowe ramię pozwala rozwiązać te same problemy, które rozwiązuje regulacja głębokości i szerokości ramienia. Obrotowe ramiona mogą być dostosowane do konkretnych zadań, dzięki czemu ramiona krzesła nie będą przeszkadzać, jeśli pracujesz nad zadaniem lub projektem, który wymaga więcej miejsca.

Regulowana głębokość poduszek na ramiona: Niektóre krzesła mają wyściółkę na podłokietnikach, która może poruszać się niezależnie od samych ramion. Poduszki podłokietników o regulowanej głębokości można przesuwać do tyłu lub do przodu, aby podeprzeć ramiona użytkownika i zapewnić im wygodę.

Regulowany Pivot poduszki ramienia: Podobnie jak w przypadku regulowanej głębokości poduszki pod ramiona, regulowany obrót poduszki pod ramiona dodaje dodatkowy poziom komfortu, dzięki czemu można pracować nad projektami z łatwością.

Regulowany podnóżek: Ta regulacja jest równie ważna jak regulacja wysokości siedziska, jeśli chodzi o stołki. Kiedy stołek jest podniesiony do wysokości lady, stopy użytkownika mogą nie być w stanie dotknąć ziemi, więc pierścień na stopy jest obecny, aby zapewnić przestrzeń dla użytkownika do wspierania jego lub jej stóp. Regulacja pierścienia na stopy pozwala na dostosowanie się do potrzeb wysokich i niskich użytkowników w taki sam sposób, jak w przypadku regulowanej wysokości siedziska.

Regulowany naciąg pochylenia: Regulacja napięcia oparcia pozwala użytkownikowi dostosować siłę potrzebną do odchylenia fotela. Zbyt duże napięcie może utrudnić odchylanie, natomiast zbyt małe może spowodować zbyt szybkie odchylenie i upadek z krzesła. Silniejsze osoby mogą chcieć zwiększyć siłę naciągu, podczas gdy inne mogą potrzebować zmniejszyć siłę naciągu, aby oparcie było bardziej płynne.

Blokada pochylenia: Blokada pochylenia umożliwia użytkownikowi zablokowanie fotela podczas odchylania, dzięki czemu nie musi on wywierać żadnego nacisku na fotel, aby pozostał on w pożądanej pozycji.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Zobacz

Jakie meble wybrać do wnętrza salonu...

Salony fryzjerskie cieszą się dużą popularnością. Profesjonalni fryzjerzy są dostępni...

Jak dodać trochę prywatności za pomocą mebli...

Trendy w projektowaniu mebli biurowych nadal sprzyjają otwartej koncepcji biurowej, gdzie prywatne...

Akcesoria do pomieszczeń recepcyjnych

Twoja recepcja to pierwsze wrażenie, jakie ktoś odnosi wchodząc do Twojego biura i nadaje ton...