Polecamy

JAK OZDOBIĆ MEBLE W POKOJU DZIECKA?

Pokój dla ucznia w stylu marynistycznym

Aranżacja pokoju dziecięcego

Przestrzeń w pokoju dziecka – jak ją zaplanować?

Pokój kilkuletniego dziecka to prawdziwe, wielofunkcyjne centrum dowodzenia. Trzeba się nieco wysilić, by stworzyć przestrzeń odpowiadającą wszystkim jego potrzebom. W jaki sposób zapewnić przedszkolakowi i uczniowi podstawówki odpowiednie warunki?

Zabawa i nauka kilkuletniego dziecka

Wybierając motyw wiodący, należy kierować się przede wszystkim preferencjami malucha, który w tym wieku umie już na pewno wyrażać swoje sympatie i antypatie. Jest zafascynowany astronautami i kosmosem? Nie znosi koloru pomarańczowego? Trzeba wziąć to pod uwagę! Wprawdzie te preferencje jeszcze wielokrotnie się zmienią, jednak priorytetem jest świetne samopoczucie dziecka tu i teraz – bez względu na przewidywania rodziców co do przyszłości. Dzieci nie znoszą rutyny i nudy, dlatego chętnie przestawiają elementy wyposażenia swoich pokoi. Tę potrzebę zaspokoją meble mobilne, na kółkach, które ułatwiają przemeblowanie i zmianę wystroju.

Dziecięcy pokój jest przede wszystkim wypełniony skarbami – zarówno zabawki, jak i sprzęty używane do nauki czy twórczych działań są dla dzieci bardzo ważne. Warto skupić się na ich przechowywaniu, wybierając meble. Przede wszystkim, niezbędny będzie duży regał, półki i skrzynie na drobiazgi. Najważniejsze rzeczy powinny być dostępne dla dziecka bez pomocy rodziców i umieszczone w bezpiecznych miejscach. Maluch nie chce wołać mamy lub taty, by ściągnęli mu każdy drobiazg, dopytując zarazem o jego zamiary. Chce mieć własny, intymny świat i przestrzeń.

Bezpieczny pokój dziecka

Jak meble i akcesoria mogą wzmacniać kreatywność?

Wiele dzieci uwielbia malowanie i rysowanie. Z zapałem pokrywają obrazkami wszystko, co w zasięgu wzroku. Dlatego warto rozważyć montaż na ścianie mebla lub na ścianie pokoju dużej płyty, po której można malować kredą i przyczepiać rysunki na papierze za pomocą magnesów. Jeśli reszta pokoju będzie urządzona w minimalistycznej kolorystyce i spokojnym stylu, taka szalona i kreatywna tablica stanie się centrum pokoju i jego niezwykłą dekoracją. W pokoju malca musi się także znaleźć dopasowany do jego wzrostu stolik – blat roboczy, a przy nim minimum trzy krzesełka, zachęcające do zapraszania gości. Krzesło powinno zapewniać wygodne podparcie dla kręgosłupa – także to przy biurku. Z kolei samo biurko powinno stać jak najbliżej okna i mieć wystarczająco duży blat, by dziecko mogło przy nim spokojnie odrabiać lekcje i realizować swoje pomysły. Światło powinno padać od strony prawej dla dziecka praworęcznego i lewej dla leworęcznego. Takie proste, zwyczajne meble ozdobione w nadzwyczajny, zgodny z gustem dziecka sposób zmienią pokój w bezpieczną, pobudzającą wyobraźnię przystań.

Zobacz

Strefa snu i kreatywności w pokoju dziecięcym

Dziecko powinno czuć się we własnym pokoju jak w królestwie, gdzie spotykają je same dobre...

Pokój dla dziecka: jak urządzić dziewczęcy...

Urządzenie pokoju dla dziecka to na pewno spore wyzwanie. Jak więc urządzić idealny...

Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój dla...

Przyjście na świat dziecka to oczywiście ważne wydarzenie dla całej rodziny, pełne emocji...