Polecamy

Pokój dla ucznia w stylu marynistycznym

Meble w pokoju dziecięcym – cz 1

Aranżacja pokoju dziecięcego

Jak urządzić pokój dla dziecka w oparciu o strefy?

Pokój dla dziecka powinien być urządzony w sposób możliwie przemyślany. W tym celu świetnie sprawdza się metoda dzielenia go na strefy jeszcze przed rozpoczęciem urządzania lub remontu. Dzięki temu pomieszczenie może pełnić wiele funkcji jednocześnie, a jego poszczególne zadania przenikają się i uzupełniają, zamiast sobie przeszkadzać. Dwie pierwsze, ważne strefy to strefa nauki oraz strefa zabawy.

Miejsce koncentracji – nauka

W samym środku tej strefy powinno stanąć biurko – to właśnie wokół niego skoncentrują się inne meble i akcesoria. Samo biurko może być klasyczne, choć można również wybrać ciekawy, nowoczesny design, na przykład w formie fortepianu. Szczególnie istotne jest jego dopasowanie do wzrostu dziecka oraz ustawienie przy oknie. Takie umiejscowienie biurka pozwala złapać jak najwięcej dziennego światła, które nie męczy oczu i pozwala komfortowo czytać czy pisać. Potrzebne będzie także źródło światła sztucznego – lampka z elastycznym ramieniem, oświetlająca biurko z góry światłem lekko chłodnym. W żadnym wypadku nie warto decydować się na jarzeniówki, które nie są zdrowe dla oczu. Ostatnim istotnym elementem umeblowania tej strefy jest krzesło z możliwością dopasowania wysokości oparcia i siedziska, podpierając stabilnie kręgosłup lędźwiowy dziecka.

Kącik zabaw

Zabawa i rozwijanie pasji

Kolejną ważną dla dziecka strefą jest miejsce, gdzie można oddać się zabawie. Przede wszystkim, musi się tu znaleźć przestrzeń, na przykład w postaci miękkiego dywanu na podłodze. To tu dziecko będzie realizowało swoje wyobrażenia, zabawy, inscenizacje. Po drugie, warto pomyśleć o solidnych meblach do przechowywania zabawek. To przede wszystkim duży, stabilny regał, ale też wiszący organizer lub stojąca w nogach łóżka skrzynia na przedmioty. Istnieje mnóstwo pomysłowych sposobów na ozdobienie takiej strefy, a także wiele gotowych, niebanalnych mebli dla dzieci, które można tu zastosować. W strefie zabawy powinno być przestronnie, bezpiecznie i ciekawie, by malec mógł tu rozwijać kreatywność.

Zobacz

Strefa snu i kreatywności w pokoju dziecięcym

Dziecko powinno czuć się we własnym pokoju jak w królestwie, gdzie spotykają je same dobre...

Pokój dla dziecka: jak urządzić dziewczęcy...

Urządzenie pokoju dla dziecka to na pewno spore wyzwanie. Jak więc urządzić idealny...

Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój dla...

Przyjście na świat dziecka to oczywiście ważne wydarzenie dla całej rodziny, pełne emocji...