Polecamy

Jak tanio zmienić pokój dziecięcy w pokój nastolatka?

JAK OZDOBIĆ MEBLE W POKOJU DZIECKA?

Stylowe wnętrza

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla każdego! Cz. 2

W pierwszej części wpisu dowiedzieliście się jak powinno się przygotować część wypoczynkową pokoju dziecka i miejsce na przebieralnię. Teraz postaramy się powiedzieć nieco więcej na temat zasad urządzenia kącików do nauki a także odpowiedniego miejsca do zabawy.

Do pracy i nauki

W tym kąciku najważniejszą kwestią będzie stolik oraz krzesełko. Muszą one być dopasowane odpowiednio do wzrostu dziecka. Zgodnie z zasadami jakie opisywaliśmy meble powinny być co do zasady drewniane i lekkie. Potrzebne będą również akcesoria różnego rodzaju, przy stoliku dziecko będzie pisać, rysuje, maluje. Każda z tych pomocy powinna być w zasięgu ręki. Egzamin będą zdawać wszelkie półki, pojemniczki czy pudełeczka. Dobrze by takie akcesoria były przygotowane z materiałów naturalnych jak len, bawełna, liście wodorostów, lin, wiklina. Natura zajmuje w metodzie Marii Montessori bardzo ważne miejsce.

Do zabawy

W pokoju przede wszystkim powinien być dywan, na którym dziecko będzie siadać i chętnie się bawić, dobrze będzie jeśli będzie miękki, przytulny. Jako dodatek można tam również wprowadzić jakieś pudełka, skrzynie, półki, gdzie dziecko będzie mogło te różne swoje skarby trzymać.

Miejsce do nauki

Miejsce do czytania

Od początku będzie trzeba myśleć o tym, by w pokoju dziecka znalazło się także wygodne miejsce doczytania. Pufa czy fotel fatty, kilka drewnianych półek i taka mini biblioteczka będzie zorganizowana. Muszą być także ozdoby, dlatego wszelkie plakaty, rysunki dziecka także mogą się tam znaleźć i warto organizować przestrzeń tak by wszystko dało się tam wygodnie układać.

Maria Montessori zakłada, że bardzo ważny będzie także kontakt dziecka z przyrodą i dlatego na parapecie trzeba będzie ustawić przynajmniej jedna roślinę. Dobrze, by dziecko umiało samo o taką roślinę dbać. Dziecięce pokoiki przygotowane zgodnie z jej zasadami to miejsca, które są przyjemne, przytulne, dziecko może się tam rzeczywiście bardzo dobrze czuć, spełniają świetnie swoją rolę, są harmonijne i uporządkowane w każdym względzie.

Zobacz

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla...

Praktycznie w życiu każdego rodzica pojawia się taki moment, w którym będzie trzeba...

Pokój dla ucznia w stylu marynistycznym

Biały, granatowy, paski, dodatki morskie – to takie elementy, które będą wyznaczać...

Back to school 2017: Pokój ucznia w stylu...

Styl skandynawski cieszy się cały czas bardzo dużą popularnością. Wprowadzany jest do...