Polecamy

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla każdego! Cz. 1

Back to school 2017: Pokój ucznia w stylu skandynawskim

Stylowe wnętrza

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla każdego! Cz. 1

Praktycznie w życiu każdego rodzica pojawia się taki moment, w którym będzie trzeba pomyśleć o tym jak najlepiej urządzić pokój dziecka. Zadanie będzie trudniejsze im mniejsza będzie powierzchnia pomieszczenia. Są jednak takie rozwiązania, dzięki którym nawet małą przestrzeń uda się dobrze zagospodarować. Taką ciekawą metodą będzie ta przygotowana przez Marię Montessori. Mamy tutaj kilka inspiracji dla Was.

Maria Montessori wierzyła, że ład i porządek to czynniki, które dziecku dawać będą poczucie bezpieczeństwa, dlatego propagowała właśnie takie podejście. W swoim systemie edukacyjnym opracowała ona, że wszystko ma swoje miejsce i dotyczy to także aranżacji przestrzeni. Budynki przedszkoli, które prowadziła zawsze były dzielone na kilka stref. Włoszka wyróżniała między innymi strefę odpoczynku, pracy oraz zabawy. W ten sposób twierdziła, że mona uporządkować dzień, utrzymać porządek oraz ład. Stosując takie zasady stworzyć można również doskonały pokój dla dziecka.

Miejsce do odpoczynku

We wnętrzu przez nią przygotowanym łóżeczko nie tylko służy do spania, ale ma być także przestrzenią do zabawy, rozmów czy czytania książek. To baza, która ma wspierać poczucie bezpieczeństwa. W ten styl wpisują się łóżka domki oraz łóżka drewniane ze skrzynią albo bez skrzyni.

Łóżeczko dla dziecka

Jest jedna ważna zasada, która zakłada, że dziecko powinno samo wejść do łóżeczka i samodzielnie z niego wychodzić. Dla dzieci starszych można także wybierać łóżeczka na antresoli a dla młodszych łóżka, w których materac będzie na podłodze.

Strefa przebierania

Garderoba w pokoju dziecka nie musi być jak popularna szafa. Może być ciekawym rozwiązaniem ustawienie na widoku wieszaka, który będzie podobny do wieszaka sklepowego. Musimy jednak mieć na to trochę miejsca, jeśli miejsca brakuje to będzie można inwestować w komodę. Ubrania układa się tak, by spodnie leżały w jednym miejscu, bluzy w innym a spódniczki jeszcze w innym. Każda szuflada może być oznaczona, by dziecko się w nich odnajdywało, wiedziało gdzie ma swoje ubrania.

Zobacz

Inspiracje Montessori w pokoju dziecięcym. Dla...

W pierwszej części wpisu dowiedzieliście się jak powinno się przygotować część...

Pokój dla ucznia w stylu marynistycznym

Biały, granatowy, paski, dodatki morskie – to takie elementy, które będą wyznaczać...

Back to school 2017: Pokój ucznia w stylu...

Styl skandynawski cieszy się cały czas bardzo dużą popularnością. Wprowadzany jest do...